HIPPOLAND  >>>  Literatura  >>>  Dla zaawansowanych




Wstęp do psychologii konia

Autor : Wilhelm Blendinger

Wydawnictwo : JiK

Format :
cm, ilość stron : , oprawa : miękka, laminowana.

Jest rzeczą oczywistą, że każdy, kto ma do czynienia z końmi,
powinien starać się zgłębić indywidualne właściwości psychiki konia,
bez tego bowiem nie może być mowy o racjonalnym treningu.


Zbyt często problemy i zagadnienia omawiane w "Psychologii" są całkiem niesłusznie pomijane w pracy z końmi, a efekty tego bywają smutne, zwłaszcza dla wielu młodych, zdolnych koni, przedwcześnie wyeksploatowanych nie tyle fizycznie, ile właśnie psychicznie, postaraliśmy się o jej wydanie. Książka ta jest kompleksowym wykładem psychologii konia i należy do opracowań mogących budzić zarówno entuzjazm, jak i zdziwienie. Niezależnie jednak od emocjonalnych ocen, napisanie pracy z tej dziedziny jest przedsięwzięciem wyjątkowo trudnym. Wynika to z kilku przyczyn:

Po pierwsze, każda z istniejących szkół jeździeckich (niemiecka, włoska, francuska), które stanowią odrębny system teoretyczny, inaczej tłumaczy psychologię konia, a co za tym idzie - w różnym stopniu uznaje konieczność korzystania z psychologicznej wiedzy o koniu.

Po drugie, najczęstszym źródłem wiedzy o psychologii konia są doświadczenia własne trenerów i jeźdźców, a zatem można wysunąć pa-radoksalny wniosek: tyle sposobów psychologicznych interpretacji zachowań konia ilu jeźdźców.

Po trzecie, koń należy do tych zwierząt, które nie były i nie są obiektem eksperymentów psychologicznych, tak jak króliki, szczury, świnki morskie, małpy itp. W związku z tym w psychologicznych wy-jaśnieniach zachowań konia jesteśmy zmuszeni do korzystania z analogii, a jak wiadomo, może to być bardzo zwodnicza metoda wnioskowania.

Tym bardziej więc należy docenić wysiłek dr Blendingera, który podjął próbę systematycznego wykładu psychologii z uwzględnieniem właściwości percepcyjnych i orientacyjnych. Zwrócenie uwagi na daleko idące zindywidualizowanie psychiki konia należy uznać za szczególnie cenny walor tej pracy.

Sadzimy, że praca ta zainteresuje wszystkich, których ambicją jest wybić się ponad przeciętność. Może też w jakiś sposób przyczyni się do tego, że wreszcie zaczną znikać z naszych hipodromów jeźdźcy brutalnie walczący z oszalałymi ze strachu końmi, a walkę i prymitywną przemoc zastąpią tak konieczne w jeździectwie harmonia, zrozumienie i zaufanie. Pomijając aspekt czysto humanitarny tak uprawianego jeździectwa, nie sposób. nie docenić faktu, że koń ufny, bez psychicznych zahamowań może służyć dłużej i lepiej swemu właścicielowi.

A o to właśnie chodzi. Koń powinien stać się partnerem jeźdźca, a nie przedmiotem bezdusznie przez niego używanym.
Przekazujemy zatem naszym jeźdźcom, hodowcom, instruktorom i wszystkim miłośnikom koni "Wstęp do psychologii konia" z przekonaniem, że mając do czynienia z koniem, zawsze będą pamiętali, iż kontaktują się z żywą istotą, o skomplikowanej, wrażliwej psychice i prawdę tę będą przekazywali innym.

Strona główna | O nas | Lokalizacja | Oferta | Usługi | Trening koni | Kontakt | Ogłoszenia | Linki