HIPPOLAND  >>>  Literatura  >>>  Dla zaawansowanych

Wszechstronne szkolenie koni
Tytuł oryginału - Cross - train your horse


Autor - Jane Savoie

Tłumaczenie - Beata Fiłonowicz

Wydawnictwo : Galaktyka

 Format : 16 x 24, ilość stron : 256, oprawa : miękka, papier - kredowany,


„Wszechstronne szkolenie koni” to książka napisana z pasją przez wieloletnią trenerkę ujeżdżenia koni - Jane Savoie. Autorka doskonale rozumie naturę koni i podpowiada zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonym jeźdźcom, jak radzić sobie z koniem od pierwszych chwil treningu. Podaje klarowne instrukcje dla wzorowego treningu ujeżdżeniowego, który jest podstawą do dalszego szkolenia koni w różnych dyscyplinach jeździeckich,
a może być także celem sam w sobie.

Według Jane najważniejsze jest wytrenowanie konia – partnera dla jeźdźca, konia o doskonałej kondycji, atletycznego i szczęśliwego. Fachowo i precyzyjnie, z dużą dbałością o czytelnika radzi, jak przygotować konia do codziennego treningu, opisuje ćwiczenia na różnym poziomie zaawansowania,  m.in. ćwiczenia na lonży, jazda naprzód, chody boczne, wydłużanie. Ogromne doświadczenie pozwala jej przewidzieć możliwe zachowania konia – konkretnie i z dużą dawką spokoju podpowiada, jak wybrnąć z typowych,
a także z  tych sporadycznie występujących kłopotów w trakcie treningu. Uczy, jak wyszkolić konia posłusznego, wrażliwego na delikatną pomoc ze strony jeźdźca, bo jak sama podkreśla, w ujeżdżeniu dążymy do jak najbardziej dyskretnego „sterowania” koniem, tak aby trening był przyjemnością dla obojga -  jeźdźca i konia.

Jane Savoie stosuje przejrzystą, fachową terminologię, a jej porady i instrukcje  przybierają formę niezwykle żywej i przykuwającej uwagę opowieści.

To kolejna, niezwykle ważna książka, która powinna znaleźć się na liście lektur obowiązkowych każdego jeźdźca. Dzięki takim pozycjom, do polskich czytelników trafia coraz więcej wartościowej wiedzy z dziedziny hipologii. Niewątpliwie powinni czerpać z niej również trenerzy, których instruktaże niestety zbyt często ograniczają się do powtarzania słów "spokojnie" czy "galopuj".
Wojciech Mickunas

Strona główna | O nas | Lokalizacja | Oferta | Usługi | Trening koni | Kontakt | Ogłoszenia | Linki